Vítejte na webových stránkách

Klubu přátel chodského psa, z.s.

Klub byl založen v listopadu 1991, sdružuje majitele, chovatele,
a příznivce našeho českého národního plemene.

VÍCE INFO O KLUBU

Bílkoviny

Seriál o výživě

díl II - Bílkoviny


V druhém díle o výživě psů bych se ráda zaměřila na bílkoviny = proteiny. Zvláště u suchého krmiva. Bílkoviny jsou jedna ze tří základních nutričních složek. Jsou složeny z řetězců aminokyselin. Tělo si je po příjmu rozloží právě na tyto aminokyseliny a ty použije k tvorbě vlastních bílkovin. Mimo to si je pes dokáže zapojit do základního cyklu zvaného „glykolýza“, hlavního zdroje energie. Pes toto využívá mnohem více než člověk. Využívá bílkoviny nejen jako stavební složku, ale také jako energetickou. Tomuto se ale více budeme věnovat u tématu „co dělat se psem s nadváhou“ někdy v dalších dílech. Bílkoviny můžeme dělit mnoha způsoby. Základním je dělení na rostlinné a živočišné. Řekli jsme si, že jsou rozloženy a přeskládány do jiných bílkovin v těle psa, které si vytvoří. Je to jako skládačka. Potřebuje ovšem správné dílky. Rostlinné bílkoviny mají aminokyseliny některé navíc, které pes nepotřebuje, některé zase chybí. Proto jsou nutričně mnohem méně využitelné. Živočišné bílkoviny (i když je jich také mnoho druhů) obsahují aminokyseliny, které pes může využít. Než se pustíme dál, tak bych jen ráda, abychom si uvědomily, že maso se nerovná bílkoviny. Ano, je to dobrým zdrojem, ale nejen proteinů. A bílkovina zas není jen maso, jsou to, i kolagen, elastin, enzymy… a jakou bílkovinou se bílkovina stane, záleží na tom z jakých aminokyselin je poskládaná. To říkám jen proto, abychom se uvědomily, že pouze maso nestačí jako zdroj aminokyselin na všechno co pes potřebuje.

A co tedy granule a bílkoviny? Dnes se většina granulí ohání sliby o hromadě masa a pytli plných bílkovin a vše napsané velkými písmeny a rozhodně barevně. Může to být pravda a také nemusí. Umět prokouknout marketing od reality je obtížné. Uděláme si tedy výlet ve stylu „Věřte nevěřte“.

Ve složení najdete vždy pravé údaje. Nesmíte se jen nechat zmást tím, jak je to napsané. Je to jen slovíčkaření, které má tu určitou značku vylepšit.
Pokud si tedy vezmeme složení, jednotlivé složky jsou řazeny podle procentuálního zastoupení. Na začátku je tedy složka nejvíce obsažená. Ale pozor!!!… čerstvé maso. Čerstvé maso je ze 70-75% voda, 30 – 25% sušina, tedy to co pes zužitkuje. Takže pokud je složení čerstvé kuřecí maso 50%, kukuřice 30%… Na první pohled to vypadá, že je tam více masa… Pokud odečteme vodu, tedy 75% z těch 50% zbude nám 12%. Takže máme 12% masa a 30% kukuřice. To už je jiný obrázek. Takže za čerstvým masem by u kvalitních granulí měla následovat další alespoň jedna další živočišná složka v jiném než čerstvém stavu (živočišná moučka, sušené maso atd.) Dále by mělo být přesně určeno, o jakou živočišnou složku jde (kuřecí, jehněčí, candát…). Čím přesnější, tím lepší. Proto je například důvěryhodnější „krůtí“ než jen „drůbeží“. Jsou to také drobnosti, které vám mohou napovědět o kvalitě granulí.
Co se tedy může objevit jako zdroj bílkovin v granulích?
Co nás první tedy napadne je čerstvé maso. Vždy by mělo být doplněné ještě dalším zdrojem bílkovin. Samostatné čerstvé maso nestačí. Pokud takové granule (obsahující jen čerstvé maso) mají i přesto vysoký podíl bílkovin, například 28%, můžeme si být jistí, že jen malou část tvoří bílkoviny živočišné a větší část rostlinné. Proto nám nikdy nestačí jako dostačující údaj pouze množství bílkovin/proteinů. Musíme vědět, jaké jsou.
Masová moučka obsahuje na rozdíl od čerstvého masa 60 – 75% bílkovin. Něco málo tuku a málo vlhkosti. Moučka je výborný zdroj bílkovin. Opět by mělo být určeno ze které živočišného druhu je. Další možností je dehydratované, neboli sušené maso. Jeho procentuální obsah lépe odpovídá pravdě, protože není marketingově „nafouknut“ nepotřebných obsahem vody.
Jsou také ale informace, kdy pokud jí najdeme na pytli s granulemi, dáme od nich rovnou ruce pryč a nemusíme ani dále číst. A to je, pokud jsou živočišné produkty nespecifikované (pouze „maso“, „moučka“ , „sušené maso“ a ne kuřecí/hovězí… a „výrobky živočišného produktu či vedlejší živočišné produkty“. Můžeme je také najít pod označením „by produkty“. Co je na tom tak špatného? Ani ne, že to mohou být orgány, kosti, pařáty, atd… pak vám pařáty nabízí ve zverimexu za 30 korun. Tak kdo by se ofrňoval, vždyť je to kolagen a spousta dalších fajn věcí. Ale zásadní je, že u těchto „by produktů“ nikdo neví původ, mohou to být vyřazená zvířata pro spotřebu, nuceně odporažená zvířata 4 D's (Dead, dying, diseased or dying prior to slaugther): uhynulé, umírající, nemocné, umírající před porážkou, jsou to produkty, které jsou z nějakého důvody vyřazeny, plus samozřejmě zbytkové produkty. A tímto by nikdo rozhodně krmit neměl.
Takže doufám, že jsme snad trochu prohlédli do problematiky bílkovin v granulích. Masem a bílkovinami se budeme ještě zabývat a stejně tak i dalšími složkami v sušené stravě. Z tohoto článku bychom si měli vzít, že je důležité se snažit psovi dopřát granule s vysokým podílem bílkovin (nejméně 28% a výše….) – to se netýká dospívajících psů velkých plemen, ale mluvíme o choďácích – a že je důležité zjistit, jestli se jedná o bílkoviny živočišné či rostlinné a odhadnout, které z nich převyšují.

Kateřina Růžičková



Copyright 2018, www.kpchp.org, všechna práva vyhrazena